3-6 rok życia,  Dla dziecka,  Pomysły na zabawy,  Wartościowa muzyka,  Wszystkie wpisy

Najlepsze piosenki dla dzieci na lato + zabawy!

Przyszło do nas lato…i ochota na wakacyjne piosenki 🙂 Najlepiej jeszcze nietandetne, przyjemne dla ucha, z propozycjami zabaw…da się? No jasne! Oto moje ulubione piosenki w letniej tematyce.

“Przyszło do nas lato”

Kto pamięta Misia i Margolcię? Ale uwaga, nie w nowej wersji, a w starej. Tak, z tymi lekko “spłaszczonymi” głosami, ale za to w świetnej aranżacji muzycznej. Pamiętam, jak sama śpiewałam piosenki z płyty “Mama i ja” (ukochana płyta z dzieciństwa – niestety w starej wersji jest już nie do zdobycia, a nowej od TVP ABC nie polecam). 20 lat później uczyłam tych piosenek swoich podopiecznych i sprawdzały się zawsze! Moją ulubioną jest “Kolorowe lato”. Wygrzebałam na YouTube starą wersję, a ode mnie macie też nagranie pierwszej zwrotki z pokazywaniem na instagramowym profilu 🙂

Pomysł na zabawę 💡 – zainspirujcie się moim nagraniem i wymyślcie ruchy także do drugiej zwrotki piosenki (całość posłuchacie na YouTube na pierwszym filmiku).

Jazzowanki – “Leci pszczoła”

Lubicie Jazzowanki, prawda? Jeśli nie mieliście okazji zapoznać się wcześniej z twórczością Magdy, to koniecznie odwiedźcie jej kanał na YouTube , znajdziecie na nim mnóstwo wartościowych piosenek z pokazywaniem. Ja zapraszam Was dziś do wysłuchania i wykonania ruchowo piosenki “Leci pszczoła”. Nauczycie się nowych słów np. kwiatostan czy wola, poćwiczycie orientację w przestrzeni, a do tego potrenujecie aparat mowy. Same plusy, tylko uprzedzam – piosenka łatwo wpada w ucho i nie tak prosto się potem od niej uwolnić 😉

Pomysł na zabawę 💡 – pobawcie się w pszczoły latające po łące. Gdy słyszycie piosenkę, chodzicie po pokoju machając rękami. Gdy nastąpi przerwa (zapauzowanie piosenki), stajecie w bezruchu i czekacie, aż piosenka znów zostanie włączona.

Inga Lewandowska – “Po łące biega lato”

Nie ukrywam, że płytę “Przedszkolaki” znam od niewdawna, choć ma już ona swoje swoje lata. Tytuł ten podpowiedziała mi Basia Jagodzińska z Melomaluchów i płyta szybko zagościła na mojej darmowej playliście Wartościowe piosenki dla dzieci na Spotify. “Po łące biega lato” to piosenka, która szybko wpadnie Wam w ucho ze względu na charakterystyczne fragmenty grane na flecie oraz prosty do zapamiętania tekst.

Pomysł na zabawę 💡 – W trakcie trwania zwrotki i refrenu piosenki podskakujcie w rytm muzyki. Kiedy usłyszycie fragment grany na flecie stańcie w miejscu i udawajcie, że gracie na tym instrumencie (możecie wcześniej zobaczyć nagranie, jak wygląda flet poprzeczny).

MuzyKat – Złap lato za rękę

“Złap lato za rękę” w aranżacji Kasi Zaniat z MuzyKat to piosenka, przy której zrelaksują się i mali i duzi. Aranżacje Kasi dodały świeżości już niejednej znanej piosence – zerknijcie na jej kanał na YouTube, by się o tym przekonać. W refrenie “Złap lato za rękę” od razu ma się ochotę klaskać i bujać w rytm muzyki. Piosenka dobrze się sprawdzi, gdy trzeba odświeżyć głowę podczas długiej podróży samochodem.

Pomysł na zabawę 💡 – usiądźcie naprzeciwko siebie. Wyobraźcie sobie, że promienie słońca padają na różne części Waszego ciała. W trakcie trwania piosenki kładź ręce na swojej głowie, ramionach, udach itp. Niech dziecko naśladuje Twoje ruchy. Taka zabawa pomoże Wam się wyciszyć np. przed snem.

Muzykalne Przedszkolaki – “Słoneczko późno dzisiaj wstało”

Któż nie pamięta tej starej, harcerskiej piosenki? Jak widać, wciąż ma się bardzo dobrze, a niedawno znalazła się także na płycie “Muzykalne przedszkolaki“. Niewątpliwą zaletą tej wersji piosenki jest świetna, jazzowa aranżacja Andrzeja Jagodzińskiego. Mogę ją więc polecić wszystkim, którzy po wyżej uszu mają youtubową, discopolową wersję. Dzieci marudzą podczas długiej wędrówki po lesie czy po górach? Załączacie “Słoneczko późno dzisiaj wstało”, wysoko podnosicie kolana w rytm muzyki i od razu krew w żyłach szybciej zaczyna krążyć 🙂

Pomysł na zabawę 💡 – pora na małą gimnastykę. W trakcie trwania zwrotki wymyślajcie różne ćwiczenia gimnastyczne np. pajacyki, przysiady itp. Gdy usłyszycie refren, maszerujcie po całym pokoju w rytm muzyki, wysoko unosząc kolana.

Majka Jeżowska – “Na morza dnie”

Oto piosenka w bardzo wakacyjnych klimatach! Oryginalnie pochodzi z bajki “Mała Syrenka”, ale wersja z bajkowej płyty Majki Jeżowskiej jest dużo bardziej rytmiczna i lepiej się do niej rusza. Pamiętam, że swojego czasu piosenka ta była najlepszym uspokajaczem w trakcie naszych pierwszych podróży samochodem z Alą. Znajdziecie ją też na mojej playliście Wartościowe piosenki dla dzieci na Spotify.

Pomysł na zabawę 💡 – wykonajcie marakasy DIY z plastikowych butelek lub kubeczków po jogurtach (mnóstwo pomysłów znajdziecie na YouTube). Tańczcie swobodnie w rytm muzyki i potrząsajcie rytmicznie własnoręcznie wykonanymi marakasami.

______________

A jakie są Wasze ulubione piosenki na lato? 🙂 Piszcie w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *