Albumy z muzyką dla dzieci,  Dla dziecka,  Playlisty,  Płyty,  Wartościowa muzyka,  Wszystkie wpisy

Płyty z wartościową muzyką dla dzieci – największy spis!

Przez ostatni rok przesłuchałam więcej płyt z muzyką dziecięcą, niż w całym moim życiu. Wszystkie tytuły spisywałam, by finalnie móc stworzyć taki spis, jak ten poniżej. Kiedy zaczynałam myślałam, że płyt z wartościową muzyką dla dzieci jest mało. Jak bardzo się myliłam!

Czy spis jest obiektywny?

Oczywiście, że wpis jest subiektywny. W końcu odbiór sztuki samej w sobie jest subiektywny. Przypadkiem jednak, gdy jest mowa o wartościowej muzyce dla dzieci, sporo z tych tytułów się powtarza. Nie spotkałam jeszcze listy, na której nie byłoby Lutosławski Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci czy Kołysała mama smoka. Ale to już jest muzyka dla wymagających. Na poniższej liście znajdują się także lżejsze pozycje, takie do pośpiewania i “pomachania nogą”. Wymienione płyty zawierają piosenki w języku polskim.

Moje wytyczne dobrej muzyki dla dzieci

Tak naprawdę nie oczekuję dużo. Sensowny tekst, przewaga żywych instrumentów (może być nawet jeden instrument), czysty głos – wbrew pozorom to wystarczy, by stworzyć płytę, od której nie bolą uszy. Natomiast syntezatorom i smerfogłosom definitywnie mówię nie. Nie znaczy to, że jak moja córka posłucha od czasu do czasu “Kaczuszek” albo disco polo dla dzieci to coś jej się stanie. Po prostu świadomie takiej muzyki do słuchania w domu nie wybieram. Uważam, że dziecko, jako odbiorcę należy traktować poważnie. Szukam kompozycji, których z przyjemnością posłucha dorosły oraz tekstu, który będzie odpowiedni dla dziecka.

Lista płyt z dobrą muzyką dla dzieci (kolejność przypadkowa)

Natalia Kukulska, Marek Napiórkowski – Szukaj w snach

Autorskie kołysanki śpiewane przez Natalię Kukulską. Bardzo przyjemne do posłuchania, również dla rodziców.

Bajkowa orkiestra symfoniczna – Śpiewająca lokomotywa

Płyta w formie słuchowiska z piosenkami Piotra Salabera do wierszy Juliana Tuwima . W wykonaniu śpiewaków i orkiestry symfonicznej.

Magda Umer, Grzegorz Turnau – Kołysanki utulanki

Jedna z najpopularniejszych płyt z kołysankami dla dzieci. Znane piosenki w przyjemnych i ciekawych aranżacjach.

Vol. 1 by Jazzowanki on Apple Music

Jazzowanki vol. 1

Popularne piosenki w spokojnym klimacie. Na kanale Jazzowanki na YouTube można je znaleźć w wersji z pokazywaniem.

A ja nie chcę spać (Reedycja) - Broda Ania | Muzyka Sklep EMPIK.COM

Ania Broda – A ja nie chcę spać

Liryczne piosenki w wykonaniu Ani Brody stworzone do wierszy m.in. Danuty Wawiłow, Doroty Gellner, Natalii Usenko.

Płyta kompaktowa Aurelia Luśnia - Pozytywka. Kołysanki świata (CD) - zdjęcie 1

Aurelia Luśnia – Pozytywka

17 kołysanek, wśród których znajdziemy słynne disneyowskie przeboje m.in. z bajek „Anastazja”, „Król lew” czy „Śpiąca królewna”.

Kaja Prusinowska, Janusz Prusinowski – Kołysała mama smoka

Klasyk wśród wartościowych płyt z muzyką dla dzieci. Piosenki napisane do wierszy Joanny Papuzińskiej. W aranżacjach wykorzystano wiele instrumentów, również tych zapomnianych.

Alicja Janosz dzieciom

Nowość, bo z roku 2020. Piosenki niebanalne i ciekawe muzycznie. Dla młodszych dzieci bardziej do tańca, niż do śpiewania.

Alicja Gałązka, Magda Kujawska – Małe Party

Ja i moja córka bardzo lubimy tę płytę. Proste i efektowne piosenki z chwytliwym refrenem. Do pośpiewania i do tańca. Każdy utwór to inny taniec lub styl muzyczny.

Kasia Klich – Bajkowa drużyna

Krótkie opowiadania plus piosenki śpiewane przez Kasię Klich. Sporo “żywych” instrumentów i bardzo sensowne teksty mówiące o ważnych sprawach.

Tyciutki Pajączek by Piosenki Dla Dzieci Loulou & Lou on Amazon ...

Loulou and Lou

Albumów Loulou and Lou nie można fizycznie kupić, są dostępne tylko w serwisach streamingowych. Krótkie, wpadające w ucho piosenki w jazzowych aranżacjach.

Źródło okładki: spotify.com

Joanna Dark, Szymon Majewski, Małgorzata Kożuchowska – Wyspa dzieci

Piosenki znane od lat w interesującym wykonaniu. Pomysłodawczynią płyty i wykonawczynią większości utworów jest Joanna Dark.

Natalia - Kukulska Natalia

Natalia Kukulska – Natalia

Piosenki dobrze znane mojemu pokoleniu w muzycznym klimacie charakterystycznym dla lat 90. Stylistyka niedzisiejsza, a jednak “Puszek okruszek” czy “Co powie tata” to piękne kompozycje, które wciąż mają swój urok.

Dorota Miśkiewicz, Kwadrofonik – Lutosławski Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci

Perełka wśród płyt z muzyką dla dzieci. Wyjątkowe aranżacje piosenek autorstwa Witolda Lutosławskiego, opartych na wierszach Juliana Tuwima.

Bambukalambu - Ewa Konstancja Bułhak | Muzyka, mp3 Sklep EMPIK.COM

Ewa Konstancja Bułhak – Bambukalambu

Inspiracją do stworzenia tej płyty był spektakl „Zielone Zoo” grany w warszawskim Och-Teatrze. Piosenki zostały nagrane wraz z zespołem Ple Ple Band.

Piosenki Na Okrągły Rok by Strefa Dzieci on Spotify

Strefa dzieci – Piosenki na okrągły rok

Piosenki w bardzo dobrych, jazzowych aranżacjach. Tekst opowiada o tym, co bliskie dziecku. Autorami piosenek są Kasia i Rafał Rokiccy.

Źródło okładki: spotify.com

Wasowski dzieciom - Ceny i opinie - Ceneo.pl

Wasowski dzieciom

Słuchowiska z muzyką Jerzego Wasowskiego. Album składa się z audycji, które zostały wyprodukowane przez Polskie Radio w latach 70. W sprzedaży również płyta ze słuchowiskami “Gdzie to jest?”

Źródło okładki: Fundacja Wasowskich

Pomelody

Pomelody nikomu przedstawiać nie trzeba. Wszystkie płyty od Anny Weber są bardzo dobre. Można kupować w ciemno.

Obrazek ze strony pomelody.com

Agata Świętoń – Kolory

12 piosenek autorstwa Agaty Świętoń. Każda z nich to krótka opowieść z kolorem w roli głównej. W sprzedaży także druga płyta – Emocje.

Dla dzieci. Karimski Club. CD

Karmiski klub – Dla dzieci

Inspiracją do powstania płyty były kompozycje Karima Martusewicza do serialu „Kuba i Śruba”. Piosenki śpiewane głównie przez dzieci z gościnnym udziałem znanych wokalistów i aktorów.

Przemo Urbaniak - Piosenki Wujka Ogórka - Płyta CD z Piosenkami ...

Przemo Urbaniak – Piosenki Wujka Ogórka

Autorskie, przyjemne piosenki z prostym akompaniamentem w wykonaniu Przema Urbaniaka. Razem z córką bardzo lubimy również piosenkę “Lew” z płyty “Podróże Wujka Ogórka”.

Bartłomiej Abramowicz, Jagoda NajaBawię się z piosenką

Krótkie i łatwe do nauki piosenki z akompaniamentem fortepianu. W tym stylu można posłuchać także dwóch innych płyt: “Rosnę z piosenką” i “Usypiam z piosenką”

Ferid Lakhdar, Kasia Rodowicz – Małe Bajki

Piosenki inspirowane wierszami Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Stylistyka popowa, lekko jazzująca, zróżnicowana obsada wykonawcza.

Iza Byra – Piosenki nie tylko o zwierzętach

Bardzo dobre piosenki dla dzieci. Mądre teksty i niebanalne aranżacje. W nagraniu albumu wzięli udział świetni muzycy, a realizacją znany w branży Paweł Gawlik.

Teatr Chorea i Natalia Przybysz – Lullabajki

Niezwykły projekt łączący muzykę chóralną, zespół dzieci i wyjątkowy głos Natalii Przybysz. Najbardziej podoba mi się piosenka “Pan Księżyc”. No i ta okładka…

Teatr Malucha – Cztery pory roku

4 albumy z piosenkami w starym dobrym stylu w wykonaniu aktorów i dzieci. Świetne do pośpiewania. Niestety obecnie płyty są bardzo trudno dostępne.

Aktorzy Teatru Muzycznego Capitol – Trzy wesołe krasnoludki

Piosenki z rodzinnego musicalu na podstawie wierszowanej opowieści Jana Brzechwy. Muzykę skomponował wrocławski zespół Mikromusic.

Mateusz Derelkowski, Zuzanna Pytlińska, Marcin Masztalerz – Zanim pójdę spać

Muzyczna opowieść, w której motywem przewodnim jest historia Maciusia i jego rodziców. Autorką słów i muzyki jest Katarzyna Kulikowska

Mała Orkiestra Dni Naszych

Na wszystkich płytach Małej Orkiestry Dni Naszych można znaleźć piosenki promujące zdrowy i ekologiczny tryb życia.

Fasolki

Fasolki śpiewają od roku 1983 i nadal mają swoich wiernych fanów. Stylistka wszystkich płyt jest podobna. Ostatnia płyta “Na każdą okazję” została wydana przez Fasolki w 2019 roku.

Piosenki do Grania na Nosie - Various Artists

Teatr Lalki i Aktora Pinokio – Piosenki do grania na nosie

Koncert muzyki teatralnej dla starszych dzieci. Piosenki pochodzą ze spektakli, do których muzykę i słowa stworzyli Piotr Klimek i Konrad Dworakowski.

Zuziki – Wesołe historie

Te piosenki przypominają mi te, których sama słuchałam w latach 90. Śpiewane są przez Zuzię Pasternak. Bardzo podoba mi się jej naturalny głos. Jest czysty i bez zbędnej maniery wykonawczej.

Grzegorz Turnau – Księżyc w misce

Na płycie znajdziemy utwory pochodzące głównie ze spektaklów teatralnych i telewizyjnych. Muzykę do nich skomponował Grzegorz Turnau.

ecsmedia.pl/c/ale-wrzawa-b-iext49466573.jpg

Czereśnie – Ale wrzawa!

Płyta, która spodoba się fanom nieco mocniejszych brzmień. Zespół Czereśnie założył lider punkowo-folkowego zespołu Hańba! Muzycy wykonują utwory dedykowane dzieciom na m.in. na banjo, ukulele, gitarze basowej i tubie. Oprócz płyty “Ale wrzawa! zespół wydał także płytę “Pestki” i “Sport to zdrowie”.

Pstryk!Abecadło - Basia Raduszkiewicz, Jarek Kordaczuk

Basia Raduszkiewicz, Jarek Kordaczuk – Pstryk! Abecadło

Piosenki skomponowane przez Jarka Kordaczuka do wierszy Juliana Tuwima. Śpiewa Basia Raduszkiewicz. Bardzo przyjemne do słuchania przez dzieci i dorosłych.

Smykofonia

Świetny sposób na zapoznanie maluchów z muzyką klasyczną. Muzyczne opowieści i zabawy z dziełami wybranych kompozytorów w tle.

Mała Płyta | Jerz Igor

Jerz Igor – Mała płyta

12 kołysanek stworzonych przez Igora Nikiforowa i Jerzego Rogiewicza. Ambitniejsza pozycja o nietypowej stylistyce. Moja Ala najbardziej lubi się bujać do piosenki “Królewicz” w stylu bossa novy.

Płyta kompaktowa Ewa Bem - Ten najpiękniejszy świat. Piosenki dla ...

Ewa Bem – Ten najpiękniejszy świat

Tej płyty można posłuchać obecnie tylko na YouTube, ale bardzo ją polecam! Piękne piosenki do muzyki J. Wasowskiego. Moim zdaniem wzór do naśladowania w kwestii tworzenia piosenek dla dzieci.

Źródło okładki: ceneo.pl

Marta Grabowska – Śpiewamy bez słów

Płyta zainspirowana teorią uczenia się muzyki prof. Edwina E. Gordona. Zawiera krótkie fragmenty słynnych utworów muzyki klasycznej, jazzowej, dziecięcej i tradycyjnej, a także autorskie utwory na różnych skalach.

Źródło okładki: przyplantach.pl

Małe Nutki – Piosenki i zabawy muzyczne dla najmłodszych

Krótkie piosenki i zabawy dla dzieci na wokal z towarzyszeniem fortepianu dla 2-3 latków. Dla tej grupy wiekowej ukazała się także płyta “Śpiewanki pokazywanki”.

Mamy Śpiewamy – Kolorowo

Jedna z lepszych płyt z piosenkami dla dzieci, jaka została wydana w ostatnich latach. 11 piosenek w różnych stylach, w świetnych aranżacjach. Więcej o Mamy Śpiewamy przeczytasz w wywiadzie.

Okładka ze strony: mamyspiewamy.pl

Paulina Chmurska, Monika Dudzińska – Moje jesienne piosenki

Moje jesienne piosenki ukazały się jesienią 2020 nakładem wyd. Muzyczna Rodzina i cieszę się, że jest to dopiero początek! Proste piosenki, wpadające w ucho w wykonaniu dziecięcego Chóru Artos. Więcej o tej płycie przeczytasz tutaj.

Mama śpiewa, Tata gra – PA BA BA PA na dzień dobry

Najnowsza płyta muzyków – Ani i Stasia, prowadzących profil Mama śpiewa, Tata Gra. Album muzyczny z melodiami i rytmiczankami skierowany dla najmłodszych słuchaczy 0- 3 r. Album opracowany jest w oparciu o teorię uczenia się muzyki wg E. E. Gordona.

Źródło okładki: Mama śpiewa, Tata gra

Andrzej Jagodzińskie Trio, Agnieszka Wilczyńska – Muzykalne przedszkolaki

Popularne piosenki dziecięce w doskonałych jazzowych aranżacjach. Na płycie znalazły się takie przeboje jak “Zabierz pieska na spacerek” czy “Zuzia, lalka nieduża”. Pozycja warta regularnego słuchania.

Źródło okładki: muzykalneprzedszkolaki.pl

Bobobit Na początek

Różnorodne nagrania dedykowane najmłodszym. Utwory instrumentalne przeplatane śpiewankami i rytmiczankami stworzonymi w oparciu o metodę Gordona. Aranżacje są spokojne i nienachalne, dzięki czemu pomogą ukoić i wyciszyć się.

Źródło okładki: bobobit.eu

Muzyka Łączy – Muzyczna Rękawiczka; Momotaro

Muzyczna Rękawiczka i Momotaro to nietuzinkowe słuchowiska stworzone przez grupę “Muzyka Łączy”. W Muzycznej Rękawiczce powieść przeplatana jest fragmentami muzyki klasycznej, a w Momotaro fragmentami z tradycyjnej muzyki japońskiej.

Przemek Mazurek & Mozaika – Muzyczne Wygibasy

Płyta pełna wyjątkowych, autorskich piosenek. Album wyróżnia chwytliwa melodia w każdej piosence oraz łatwo wpadające w ucho teksty. Piosenki “Sowa kolorowa” nie da się zapomnieć!

Natalia Lesz – Piosenki domowe

Pierwsza płyta dla dzieci nagrana przez Natalię Lesz. Pomysłodawczynią albumu jest Urszula Borkowska, znana kompozytorka i aranżerka, która zdecydowała się wykorzystać „Wierszyki domowe” Michała Rusinka do stworzenia płyty z piosenkami dla dzieci.

Wiele z tych płyt znajdziesz na moich playlistach na Spotify:

________________

Jedno jest pewne – na sto procent nie ma tu wszystkich płyt z dobrą muzyką. Jest ich więcej, ale na tę chwilę te udało mi się wyszukać. To teraz Twoja kolej – co jeszcze powinno się znaleźć na tej liście?

*Wszystkie nieoznaczone zdjęcia okładek pochodzą ze strony empik.com

22 komentarze

  • Mama Rytmiczka

   Zgadzam się, też bardzo lubię, choć przyznam, że wolałam Misia i Margolcię w starej wersji, którą pamiętam z dzieciństwa 🙂 Nie mniej, same piosenki są genialne!

 • Monika

  Wspaniała lista! Bardzo dziękuję. Czy może Pani polecić składankę z przebojami dla żłobkowicza (My jesteśmy krasnoludki, Jadą, jadą misie, itd) która nie będzie.. “diskopolową” rąbanką?

  • Mama Rytmiczka

   Zdecydowanie polecam płytę “Muzykalne przedszkolaki”, a także “Wyspę dzieci” i płytę “Przedszkolaki” Ingi Lewandowskiej, ale ta ostatnia dostępna jest tylko na Spotify. Polecam moją playlistę “Wartościowe piosenki dla dzieci” na Spotify – tam znalazły się wszystkie te pozycje 🙂

 • Monika

  Polecam “Czarodzieje uśmiechu” – magiczne duety z dziećmi w piosenkach Majki Jeżowskiej, choć nie jestem pewna czy jeszcze dostępne w sprzedaży…i moje ukochane piosenki Astrid Lindgren w wykonaniu Ewy Bem i Grzegorza Turnaua. Dla całej rodziny świetna uczta muzyczna.

  • Mama Rytmiczka

   Dzięki za komentarz 🙂 Właśnie widzę, że w sprzedaży jest raczej trudno dostępna, ale jest coś na YouTube i posłucham. Ale widzę, że Astrid Lindren jest dostępna. Przyznam, że nie słyszałam o tej płycie, więc wielkie dzięki za polecenie!

 • Mateusz Hrynkiewicz

  Super lista 🙂 Zachęcam do zapoznania się również z dwoma wydawnictwami z piosenkami dla dzieci i młodzieży:

  1. Strachy, zmory i upiory http://www.strachyzmoryiupiory.pl
  2. Zatrzymany Świat https://kcart.pl/produkt/kchd-goscie-zatrzymany-swiat/

  “Piosenki na płycie „Zatrzymany Świat”, śpiewane są przez Krakowski Chór Dziecięcy oraz wielu wspaniałych, młodych wykonawców znanych z programów radiowych i telewizyjnych, takich jak The Voice Kids, co gwarantuje najwyższy, światowy poziom. Ich tematyka sprawia, że mogą być również doskonałym materiałem dydaktycznym, który można wykorzystać w szkołach, przedszkolach i domach kultury.”

 • Pablo

  Brakuje mi w tym zestawieniu najlepszej płyty dla dzieci Natalki Kukulskiej ” i “Bajki Natalki”,z tych wymienionych polecam Wujka ogórka,Szukaj w snach i Ale Janosz 🙂

 • Marta Grabowska

  Warto zapoznać się także z płytą “Śpiewamy bez słów” powstałą w oparciu o teorię Edwina E. Gordona. Płyta została wydana niedawno, bo dopiero w Xll2020r. Zawiera aż 31 krótkich fragmentów znanych utworów muzyki tradycyjnej, klasycznej i rozrywkowej oraz autorskie kompozycje w różnych skalach. Płyta wzbogacona jest o relaksację dla dzieci. Wszystkie utwory śpiewane są na sylabach neutralnych i a cappella

  • Mama Rytmiczka

   Przyznam szczerze, że Czereśni tu jeszcze nie ma, bo na początku nie byłam przekonana do głosu wokalisty 🙂 Ale zachęcona pozytywnymi opiniami rodziców, słucham Czereśni coraz częściej i chyba faktycznie tu zagoszczą 🙂

 • Pjotreck

  Na tle powyzszych płyt wyróżnia się “O dwóch takich, co ukradli księżyc” Lady Pank. Właściwie to dzieło Jana Borysewicza, który nagrał wszystkie instrumenty i większość wokali. Płyta pełna przebojów i melodii wpadających w ucho. Przyswajalne teksty Andrzeja Mogielnickiego i Jacka Cygana – moja córka opanowała i wyśpiewywała wszystkie w wieku 4 lat.

 • Ola.

  Dzień dobry, polecam również Piosenki dla dzieci i rodziców z 1991 nagrane przez Marka Grechutę. Świetna muzyka, wykonanie i bardzo wartościowe teksty- mimo tylu lat wciąż mam w pamięci większość tekstów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *