Wielcy muzycy na ekranie – 10 najciekawszych filmów
Spokojnie, nie będzie tylko o tych od muzyki poważnej. Wielcy muzycy pojawili się przecież także na scenie naszych czasów. Oto 10 najciekawszych adaptacji filmowych ułożonych w kolejności chronologicznej.
1. Amadeus (1984)
Kategoria wiekowa: 12+
Film oparty na motywach z biografii W. A. Mozarta. 26-letni Wolfgang przybywa do Wiednia, by zaprezentować swoje kompozycje. Jego obecność drażni nadwornego kompozytora Józefa II – Antonio Salieriego, co sprawia, że artyści zaczynają ze sobą rywalizować.[1] Mozart został przedstawiony w filmie jako hulaka, jednak historycy muzyki twierdzą, że wizerunek ten został mocno przerysowany.
2. Tina (1993)
Kategoria wiekowa: 16+
Film biograficzny na podstawie książki Tiny Turner i Kurta Lodera. Opisuje historię królowej rocka, Tiny Turner, która pnie się po szczeblach muzycznej kariery, tkwiąc jednocześnie w skomplikowanym związku.[2] Film nagrodzony Złotym Globem, otrzymał również dwie nominacje do Oscara.
3. Pragnienie miłości (2002)
Kategoria wiekowa: 17+
Historia skupiona na romansie Fryderyka Chopina (Piotr Adamczyk) i George Sand (Danuta Stenka). Fryderyk wyjeżdża do Paryża, jednak początkowo jego twórczość jest tam niedoceniana. Przełomowym stał się dla pianisty koncert, który został zorganizowany przez jego przyjaciela, Alberta. Od tego czasu młody Chopin staje się w Paryżu muzyczną gwiazdą.
4. Pianista (2002)
Kategoria wiekowa: 16+
Dramat wojenny w reżyserii Romana Polańskiego. Film jest adaptacją autobiografii pianisty i kompozytora żydowskiego pochodzenia Władysława Szpilmana. Adaptacja ta wzbudziła liczne kontrowersje ze względu na zbyt łagodne potraktowanie kwestii zagłady Żydów. Pianista zdobył szereg nagród, w tym trzy Oscary.[3]
5. Ray (2004)
Kategoria wiekowa: 16+
Historia legendy jazzu i bluesa, Raya Charlesa, który pomimo swojej niepełnosprawności zdobywa sławę. Ray w wieku 7 lat stracił wzrok. Dopiero przy pianinie odkrył swoje powołanie. Z czasem artysta zaczął cieszyć się coraz lepszą reputacją, a muzyka, którą tworzył pozwoliła zdobyć mu międzynarodową sławę. Film ukazuje życie muzyka oraz długą drogę jaką przebył zanim osiągnął sukces.[4]
6. Kopia mistrza (2006)
Kategoria wiekowa: 13+
Jeden z ciekawszych filmów ukazujących fragment z życia L. van Beethovena. 23-letnia Anna Holtz (postać fikcyjna), studentka kompozycji zostaje przysłana na praktyki do znanego muzyka, Beethovena. Choć kompozytor ma trudne usposobienie, udaje im się pracować razem.[5][Najciekawszą sceną z filmu jest ta, w której Anna pomaga mu zadyrygować orkiestrą (Beethoven jest już głuchy).
7. “I’m not there” (2007)
Kategoria wiekowa: 16+
Portret noblisty, Boba Dylana, ukazanego w różnych wcieleniach. Film niełatwy, ponieważ w rolę Boba Dylana wciela się sześciu aktorów: Christian Bale, Richard Gere, Heath Ledger, Ben Whishaw, Marcus Carl Franklin i Cate Blanchett, która za tę rolę otrzymała m.in. Złoty Glob i nominację do Oscara.[6]
8. Niczego nie żałuję (2007)
Kategoria wiekowa: 16+
Historia Edith Piaf, legendarnej francuskiej piosenkarki, i jej trudnej drogi do sławy. W rolę artystki wcieliła się nagrodzona za swoją kreację Oscarem i Złotym Globem Marion Cotillard. Mała Edith zostaje porzucona przez matkę. Opiekę nad dziewczynką sprawuje babcia, której pomaga ojciec dziewczynki. Edith zaczyna śpiewać na ulicach, by zarobić trochę pieniędzy. Wkrótce trafia do kabaretu i staje się wielką gwiazdą.[7]
9. Bohemian Rhapsody (2018)
Kategoria wiekowa: 16+
Po raz pierwszy obejrzałam ten film miesiąc temu i nadal jestem pod wrażeniem. Queen oczywiście znałam, od czasu do czasu słucham piosenek, ale nigdy nie wgłębiałam się w historię Freddy’ego Mercury’ego. Tymczasem jako muzyk jest to wybitna postać. Pomysłowością i osobowością przekraczał swoje czasy. Jestem też pod wrażeniem kreacji, którą stworzył odtwórca głównej roli – Rami Malek (aktor otrzymał za nią Oscara).
10. Rocketman (2019)
Kategoria wiekowa: 18+
Przyznam się bez bicia – jeszcze nie wiedziałam tego filmu, bo nie miałam gdzie. Cała nadzieja w Netflixie! Film tworzony był przy udziale samego Eltona Johna, a więc dowiadujemy się z niego tyle, ile artysta zechciał zdradzić. Produkcja jest przeznaczona dla widzów dorosłych ze względu na wiele odważnych scen. W rolę Eltona Johna wcielił się Taron Egerton.
___________
Historie ludzi, którzy byli bohaterami tych filmów łączy jedno – ich droga do sławy była trudna i kręta, ale wszyscy finalnie znaleźli się na szczycie. Z tą refleksją Cię zostawiam. Czy Twoim zdaniem brakuje w tym zestawieniu jakiegoś filmu?