Dla rodzica,  Rozmowy o muzyce,  Rozmowy o muzyce,  Wszystkie wpisy

A może tak radio…dzieciom?

Większości z Was Radio Dzieciom zapewne kojarzy się z wieczorną audycją na antenie pierwszego programu Polskiego Radia. Tymczasem jest to całodobowa stacja radiowa dedykowana najmłodszym. W ciągu dnia w ramówce znajdują się audycje edukacyjne i naukowe, można też posłuchać bajek i słuchowisk. Z kolei po godzinie 21 nadawane jest pasmo wieczorne z zakresu wychowania i rozwoju kierowane do rodziców…

Przyznam Wam szczerze, że nie miałam o tym pojęcia! Mało tego, od poniedziałku do piątku o 10:30 można posłuchać audycji “Rytmika”. Fantastyczna sprawa! Program trwa zaledwie kilka minut, a nasza pociecha może wziąć udział w wielu zabawach muzycznych i nauczyć się piosenek. Tak się akurat składa, że moim gościem z cyklu “Rozmowy o muzyce” jest prowadząca audycję “Rytmika”, Martyna Sojka. Czy w dobie bajek z YouTube i Netflixa, radio wciąż ma dzieciom coś do zaproponowania? Między innymi o tym, ale też o innych muzycznych sprawach przeczytacie w naszej rozmowie. 

Natalia: Czy w dzisiejszych czasach radio wciąż może być dla dzieci atrakcyjne?

Martyna: Oczywiście. W mojej opinii słuchanie radia od zawsze rozwijało dziecięcą wyobraźnię. Z racji tego, iż zmieniły się czasy i obraz stał się głównym środkiem przekazu – utrudniliśmy sobie znacząco możliwość pobudzania dziecięcej wyobraźni. A dzieci moim zdaniem bardzo lubią słuchać. Dowodem na to są np. bajki, które i Rodzice i Panie w przedszkolu puszczają dzieciom do drzemki. Rzecz jasna wszystko zależy od tego, jaki content przedstawia się dzieciom. I tutaj naprzeciw wychodzi właśnie nasza stacja – Polskie Radio Dzieciom. Stacja w całości poświęcona dzieciom oraz wieczorami ich rodzicom. Żeby dzisiaj zaciekawić małego słuchacza audycja musi być pomysłowa, nieść za sobą duże pole do uaktywnienia wyobraźni, zaangażowania czynnego dziecka oraz stworzenie swoistego rodzaju „zadaniowości”, aby dziecko było w tej audycji razem z redaktorem. Jako stacja jesteśmy właśnie po analizie rynków europejskich publicznych stacji radiowych dla dzieci i okazało się, że Polskie Radio Dzieciom jest jedną z niewielu anten europejskich, w których 24 godziny na dobę naszym głównym odbiorcą jest dziecko. Dla naszej Redakcji takie radio wydaje się zupełnie naturalne. Mamy znakomity zespół, który doskonale wie, jak prowadzić audycje z dziećmi, dla dzieci i o dzieciach. W środowisku europejskim nie jest to aż tak oczywiste i zdarzają się sytuacje, że w publicznym radiu poświęca się dziecku zaledwie kilka godzin tygodniowo (!).

Dzieciom w jakim wieku dedykowana jest Twoja audycja?

Audycja muzyczna „Rytmika” jest audycją w pierwszej kolejności skierowaną do dzieci w wieku przedszkolnym. Jej idea, to towarzyszenie dziecku w domu, przedszkolu, a także towarzyszenie w grupach przedszkolnych. Co ogromnie mnie smuci – słyszałam, że w niektórych miejscach moja „Rytmika” jest jedyną formą zajęć muzycznych w przedszkolu, gdyż niektóre placówki w ogóle nie posiadają takich zajęć umuzykalniających. Moim zdaniem to dość przerażające.

Odtwarzamy dziecku “Rytmikę” i co dalej? Zostawiamy je, by słuchało samodzielnie czy bawimy się razem z nim?

To wszystko zależy od tego, co jest tematem audycji w danym dniu. Jeśli jest to nauka piosenki – oczywiście dziecko może ją realizować samo. Jest jednak wiele audycji gdzie gramy na instrumentach, poruszamy się do muzyki. Zawsze wtedy warto, by rodzic, czy nauczyciel czynnie uczestniczył w audycji razem z dzieckiem. Według mnie stanowi to też tworzenie więzi z dzieckiem poprzez zabawę – czyli formę aktywności, którą dziecko lubi. Staram się, by rytmika każdego dnia była inna, a jeśli nawet powracam do jakiegoś ćwiczenia lub zadania, to tylko w formie swego rodzaju „rytuałów”. Ale ten powrót następuje np. za tydzień, lub dwa. Audycja podobna w formie jest też wtedy, gdy uczymy się stopniowo piosenki. Wtedy audycja danego dnia jest kontynuacją „wczorajszej”.

Załóżmy, że mamy kilkulatka, który nie ma żadnego doświadczenia z radiem. Jak go zachęcić do wysłuchania audycji lub słuchowiska?

M: Moim zdaniem dziecko jest ogromnie wdzięcznym, szczerym i oddanym odbiorcą. Nie sądzę, że trzeba jakiegokolwiek doświadczenia oraz by trzeba było go do tego zachęcać. Jeśli dziecku coś się po prostu podoba, to nie ma dla niego znaczenia, czy jest to słuchowisko, audycja czy bajka w telewizji. Ja osobiście kochałam słuchowiska i znam też wiele dzieci, które do tzw. „zdarcia płyty” słuchają swoich ulubionych bajek – słuchowisk. Sprawa rozstrzyga się wciąż o tą zawartość. I tak naprawdę to stanowi klucz do tego, czy dziecko się tym zainteresuje, czy nie.

Jestem jeszcze ciekawa jak to się stało, że znalazłaś się w “Polskim Radiu Dzieciom”? To przypadek, czy może zawsze chciałaś prowadzić własną audycję?

Myślę, że klasyczny przypadek. Nigdy nawet przez myśl mi nie przeszło, że mogę kiedykolwiek być redaktorem. Lubię w swoim życiu robić różne rzeczy i jestem otwarta na wyzwania. I tak też było w kwestii audycji. Dostałam tę propozycję zaraz po studiach, w zasadzie w zastępstwie. I tak już zostało. Od tego czasu „Rytmikę” w Polskim Radiu Dzieciom realizuję już 5 sezon. Nie wiem, czy jestem w stanie zliczyć ilość wydanych i zrealizowanych audycji, ale na pewno jest ich więcej niż 1000. W międzyczasie oczywiście zdobyłam „Radiowe kwalifikacje” zdając kartę mikrofonową, tak więc od wielu lat jestem pełnoprawnym redaktorem, mogącym prowadzić audycje na antenie. Dziś nie wyobrażam sobie, że mogłabym wtedy podjąć inną decyzję. Przy tylu rzeczach, które udało się w tym czasie zrealizować, a także ta misja, z którą każdego dnia wychodzimy do Dziecka, jako Radio – pozwalam sobie wierzyć, że będziemy działać nieustannie najdłużej, jak to będzie możliwe.

____________

Bardzo gorąco zachęcam Was do tego, abyście wprowadzali swoje dzieci w świat audycji radiowych. Tym bardziej, że na wyciągnięcie ręki macie codzienną dawkę zabaw umuzykalniających. Audycję “Rytmika” można odsłuchać w dowolnym momencie w internecie. Zerknijcie też na stronę Polskiego Radia Dzieciom oraz jego Fanpage. Być może znajdziecie jeszcze inne audycje, które zainteresują Wasze dziecko. A jeśli jesteście stałymi słuchaczami Polskiego Radia Dzieciom – dajcie znać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *