3-6 rok życia,  3-6 rok życia,  Książki i gry,  Od 7. roku życia,  Playlisty,  Pomysły na zabawy,  Wartościowa muzyka,  Wszystkie wpisy

O wrażliwej duszy i skrzypcach – opowieść dla dzieci o Henryku Wieniawskim (+materiały i playlista)

Czy znasz jakiegoś polskiego kompozytora poza Chopinem? No właśnie…z tym często jest kłopot. Bo o ile o Chopinie mówi się nieustannie, to o Moniuszce, Wieniawskim czy Paderewskim wspomina się stosunkowo rzadko. Polskie Wydawnictwo Muzyczne wie to bardzo dobrze, dlatego stworzyło serię książek dla dzieci o polskich kompozytorach. “Henio i cztery struny” to najnowsza pozycja opowiadająca historię wybitnego polskiego skrzypka, Henryka Wieniawskiego.

Kim właściwie był Henryk Wieniawski?

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych skrzypków w historii – nie tylko historii Polski. Żył w latach 1835-1880, urodził się w Lublinie. Komponować zaczął już jako dziecko. Zasłynął jako twórca wybitnych utworów skrzypcowych granych dziś na całym świecie. Wieniawski koncentrował w wielu krajach Europy i Ameryki popularyzując muzykę polską. Od 1935 roku w Warszawie odbywa się Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego.

Nie jest dla mnie zaskoczeniem, jeśli nie kojarzysz jego nazwiska. Gdy przychodzi do wymieniania polskich kompozytorów od razu przychodzi nam na myśl Chopin, czasami Moniuszko. Tymczasem w naszej historii było wielu wybitnych muzyków, ciekawych postaci – właśnie do nich należał Henryk Wieniawski. Nie zachęcam Cię jednak do wertowania jego biografii, a już na pewno nie zaczynaj od tego, jeśli chcesz przedstawić tego kompozytora dzieciom. Lepiej zacząć od tego, co jest dziecku najbliższe – od bajki.

Wzbudzić sympatię do skrzypiec i do…Henia

Biografie kompozytorów nie muszą kojarzyć się z nudą. Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz z Kasią Huzar-Czub i Pauliną Wyrt przygotowało kolejną książkę z serii “Opowieści o kompozytorach”, którą jednocześnie czyta się, jak bajkę . “Henio i cztery struny” przedstawia historię Henryka Wieniawskiego. Tekst opowieści jest pisany wierszem (tak jak w przypadku poprzednich pozycji z tej serii). Poznajemy małego Henia, który od początku przejawiał ogromny talent do gry na skrzypcach. Dowiadujemy się też, że jego rodzice byli gotowi na bardzo wiele, by pomóc mu w rozwijaniu muzycznych umiejętności. Chłopiec był tak zdolny, że w wieku 8 lat został przyjęty na studia w Paryżu! Drzwi do kariery stały przed nim otworem. Jednak szybko okazuje się, że sława ma swoje blaski i cienie…

Autorka, Katarzyna Huzar-Czub, w tekst powieści sprawnie wplotła wszystkie potrzebne informacje, by umożliwić poznanie budowy instrumentu, na którym grał Henio, czyli skrzypiec. W książce podążamy za nazwami strun, które otwierają nowe wątki opowieści. Dzięki temu pod koniec historii może się okazać, że dziecko kojarzy jak zbudowane są skrzypce, a może nawet będzie potrafiło nazwać po kolei cztery struny.

Ogromną rolę w książce odgrywają też ilustracje, które wykonała Paulina Wyrt. To one przyciągają wzrok dziecka, gdy dorosły czyta kolejne wiersze. Dużym plusem jest niewielka ilość tekstu na stronę, dzięki czemu łatwiej utrzymać zainteresowanie dzieci. Co prawda w samej opowieści są dwa momenty, które może być trudno wytłumaczyć przedszkolakowi, czyli ten o rozbiorach Polski oraz wątek hazardowy na końcu książki. Z tym ostatnim miałam szczególny problem, bo nie wiedziałam czy go czytać Ali czy nie (córka ma trzy lata). Finalnie przeczytałam całość i wyjaśniłam, że dorośli miewają różne słabości. Ali to wystarczyło.

Aktywności inspirowane książką

Książkę “Henio i cztery struny” możecie wykorzystać, by zaprezentować dziecku brzmienie skrzypiec i pokazać jak są zbudowane. Po przeczytaniu książki zaproponujmy dziecku kilka aktywności związanych z tą tematyką. Żeby to ułatwić, przygotowałam materiały, które powinny Ci w tym pomóc. Możesz je wykorzystać w domu, a także z większą grupą dzieci.

Pierwsze z przygotowanych pomocy to układanka skrzypcowa oraz ilustracja przedstawiająca budowę skrzypiec. Zadanie to najlepiej się wykonuje przy akompaniamencie muzyki skrzypcowej 🙂

Kliknij w obrazek, by pobrać materiały

Przygotowałam też playlistę, która pomoże zapoznać się z muzyką Wieniawskiego. Wiele z utworów jest na ludową nutę, starałam się też wybierać charakterystyczne fragmenty, zapadające w pamięć. To co, słuchamy? Playlista jest darmowa, trzeba tylko mieć konto na Spotify.

Kliknij w obrazek, by przejść do playlisty na Spotify

Przy tej okazji chciałabym Wam bardzo polecić krótkie bajki na kanale YouTube PWM przedstawiające wybranych kompozytorów. Co prawda wersja o Wieniawskim jeszcze się nie pojawiła, ale po cichu mam nadzieję, że niebawem tak się stanie 😉 Z tej samej serii opublikowane zostały opowieści o Chopinie i Paderewskim – wielokrotnie wykorzystywałam je w pracy. A póki co koniecznie obejrzyjcie bajkę o Stanisławie Moniuszce:

_________________

Jak widać – opowieści o kompozytorach nie muszą być nudne. Co więcej, niebawem mają pojawić się kolejne części, przedstawiające losy innych wybitnych polskich kompozytorów. Myślisz, że Twoje dziecko dałoby się przekonać? 😉

_________________

Artykuł powstał we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *