Dla rodzica,  Muzyka a rozwój dziecka,  Wszystkie wpisy

5 dobrych powodów, by zaśpiewać kolędy przy wigilijnym stole

Tradycja śpiewania kolęd istnieje w Polsce od XV w. Praktycznie każdy z nas jest w stanie zanucić „Cichą noc” czy „Wśród nocnej ciszy”. A jednak, gdy przychodzi wigilijny wieczór, często wstydzimy się śpiewać przy naszych najbliższych. W wielu rodzinach nie ma zwyczaju, by wspólnie śpiewać kolędy. A szkoda, bo jest przynajmniej pięć dobrych i krótkich powodów, by uczynić z tego rodzinną tradycję.

Po pierwsze – tradycja

Śpiewanie kolęd to jedna z najważniejszych polskich tradycji świątecznych. Najstarsza zachowana polska kolęda pochodzi z 1424 roku i zaczyna się od słów Zdrow bądź, Królu Anjelski. Dodatkowo, Polska liczy sobie jeden z najliczniejszych zbiorów kolęd na świecie — niemal 200 kolęd i 400 pastorałek. Jest więc z czego wybierać i każdy znajdzie coś dla siebie.

Po drugie – są proste

Większość kolęd każdy z nas jest w stanie zaśpiewać, bez względu na umiejętności. Mają prostą melodię i rytmikę, a także dostępny dla każdego ambitus (odległość między najniższym a najwyższym dźwiękiem). Można je zaśpiewać a cappella (czyli bez akompaniamentu) lub wyszukać w internecie podkład instrumentalny.

Po trzecie – dobry przykład

Dajemy dobry przykład najmłodszym. Wielu z nas spędza Wigilię z dziećmi. Podczas wspólnego śpiewania (nie tylko kolęd) pokazujemy dzieciom, że muzykowanie jest czymś zwyczajnym. Dzięki temu mniej się będą obawiały śpiewać w przedszkolu czy w szkole.

Po czwarte – nie trzeba się przygotowywać

Do śpiewania kolęd nie trzeba się jakoś szczególnie zbierać. Wystarczy odtworzyć je z płyty i niby to od niechcenia zacząć nucić. Może dołączy się ktoś jeszcze i nim się obejrzymy, prześpiewamy pół kolędnika.

Po piąte – endorfiny high level!

Wspólne śpiewanie podnosi poziom endorfin. Tak więc jest duża szansa, że zakończona wspólnym śpiewaniem (a może i graniem?) kolacja wigilijna na długo pozostawi nas w dobrym nastroju. Warto na koniec dodać, że w nawet najgorszych momentach naszej historii, śpiewanie kolęd przynosiło otuchę i nie pozwalało zapomnieć, że jesteśmy Polakami, mamy swoje korzenie i tradycje. Nie ma też co ukrywać, że nadchodzące Święta kończą trudny dla nas wszystkich rok. Może więc ten wspólny śpiew w rodzinnym gronie pozwoli nam z nadzieją wejść w rok 2021…

Jak łatwo śpiewać kolędy w Święta?

Oczywiście ze Śpiewnikiem Kolędowym 🙂 W ramach tegorocznej edycji Śpiewnika macie do dyspozycji 10 podkładów karaoke w formie video do najpopularniejszych kolęd oraz e-book z tekstami kolęd i nutami na dzwonki lub pianino. O tym jak pobrać Śpiewnik przeczytacie tutaj.

_________

To co? Obiecujecie, że w te Święta będzie chociaż jedna zaśpiewana kolęda? 😉

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *