Dla rodzica,  Rozmowy o muzyce,  Rozmowy o muzyce,  Wszystkie wpisy

Nauka pianina online – czy to ma sens…?

Mam za sobą 16 lat klasycznej nauki na fortepianie. Klasycznej, czyli indywidualnych lekcji z nauczycielem przy instrumencie. Zawsze byłam zdania, że jest to jedyny skuteczny sposób, by nauczyć się grać. Na wszystkie tutoriale na YouTube i aplikacje na smartfony patrzyłam z przymrużeniem oka. Bardzo długo uważałam, że nauka gry online na jakimkolwiek instrumencie jest po prostu niemożliwa. Tymczasem dożyliśmy czasów, w których jest to JEDYNA OPCJA.

Od dwóch miesięcy, podobnie jak wszystkie inne szkoły – szkoły muzyczne działają online. Lekcje instrumentu również odbywają się w taki sposób. Jak się okazuje – da się. A gdyby tak pójść o krok dalej i stworzyć kurs online amatorskiej gry na pianinie? Nie twórzcie biznesplanu – ktoś już wpadł na ten pomysł. Muzycy, Dominika Burzyńska i Marek Zacharewicz, stworzyli platformę do nauczania pianina online – Szkołę Pianina. Postanowiłam sprawdzić u źródła czy taka forma nauki instrumentu naprawdę może być skuteczna.

Natalia: Skąd pomysł na nauczanie gry na pianinie w formie online?

Dominika i Marek: Pomysł zrodził się przypadkiem podczas rozmowy ze znajomym, który od zawsze marzył o tym, aby grać na pianinie, lecz nigdy nie miał możliwości, aby uczyć się w szkole muzycznej, czy pobierać indywidualne lekcje gry na pianinie. Wtedy też uznaliśmy, że warto wyjść naprzeciw takim osobom, które kiedyś chciały się uczyć gry na pianinie, jednak nie miały takiej możliwości. A tak naprawdę – jak najlepiej dotrzeć do takich osób, jak nie przez internet? Właśnie stąd wziął się pomysł na Szkołę Pianina, która działając online, daje możliwość wielu osobom uczyć się gry na pianinie z dowolnego miejsca. Stacjonarnie uczymy gry na pianinie już od kilku lat i dokładnie znamy wady i zalety tego nauczania. Doszliśmy do wniosku, że jeżeli przeniesiemy naszą wiedzę do internetu i ubierzemy to w kompleksowe i ułożone kursy, to będziemy w stanie pomóc większej liczbie osób spełniać ich marzenia o grze w najwygodniejszej dla nich formie. Zrobiliśmy również krótki research i okazało się, że takie rozwiązania świetnie sprawdzają się już za granicą. Dlaczego więc miałoby się to nie przyjąć u nas, w Polsce? Jak się okazało, przyjęło się świetnie. Uważamy, że aby grać swoje ulubione utwory, wcale nie trzeba mieć solidnego zaplecza muzycznego. Naszą działalnością chcemy zachęcić innych do czerpania radości z muzyki. Wystarczy trochę chęci, zaangażowania i tego, aby ktoś Ci pokazał jak się za to zabrać. Nauczanie online, jak najbardziej się do tego nadaje.

Na zdjęciu: Dominika Burzyńska i Marek Zacharewicz (Szkoła Pianina)

Uczniowie są różni, mają swoje doświadczenia i oczekiwania. Zastanawiam się, na ile takie nauczanie online jest skuteczne w stosunku do tradycyjnych lekcji gry na pianinie? 

Ciężko to do siebie porównywać. To wszystko zależy od ucznia. Nauczamy gry na pianinie stacjonarnie już od kilku lat i przez ten czas przewinęło się naprawdę wielu uczniów. Byli tacy, którzy robili niesamowite postępy z lekcji na lekcje, grając coraz trudniejsze utwory. Byli też tacy, którzy na każdej lekcji wymyślali kolejne wymówki tłumacząc, dlaczego nie mieli czasu, aby poćwiczyć. Dokładnie tak samo jest w przypadku lekcji online. Jeżeli ktoś jest wystarczająco zdeterminowany, aby nauczyć się grać na pianinie, zrobi to, bez względu na formę nauczania. Nasze kursy, to tylko pomoc i drogowskaz, który pokazuje w którą stronę iść. To, co jest najważniejsze, to chęci, zaangażowanie i systematyczność w nauce. Wśród naszych studentów mamy rekordzistkę, która zaczynając całkowicie od zera, bez żadnego doświadczenia czy przygotowania muzycznego, nauczyła się gry w ciągu 10 tygodni i teraz samodzielnie jest w stanie grać przeróżne utwory z nut, czy pracować nad swoim dalszym rozwojem muzycznym. Oczywiście dalej mówimy o poziomie podstawowym i grze raczej dla siebie i własnej przyjemności, ponieważ nasza szkoła, przeznaczona jest właśnie dla osób, które nie mają muzycznego wykształcenia i chcą po prostu usiąść przy pianinie i grać dla siebie, swojej rodziny czy bliskich. W takim przypadku, lekcje online w zupełności wystarczają. Jeżeli natomiast komuś zależy na zawodowej grze na fortepianie, nie widzimy innej opcji, jak stacjonarna szkoła muzyczna. Warto mieć to na uwadze!

Co z technicznymi sprawami, takimi jak ustawienie ręki, postawa czy praca palca? Można to wytłumaczyć bez bezpośredniego kontaktu z uczniem?

Jeśli chodzi o aspekty techniczne, to jak najbardziej da się nad tym pracować online. Większość kwestii da się wytłumaczyć, chociażby odpowiednio ustawiając kadr kamery, pokazując dłoń z wielu ujęć. Nasi studenci, nagrywają dla nas filmy z ćwiczeń, dzięki czemu na bieżąco mamy wgląd w ich postawę przy instrumencie, sposób ułożenia dłoni na klawiaturze, czy sposób, w jaki uderzają palcami w klawiaturę. Dodatkowo, w naszych kursach dużą rolę przywiązujemy do spotkań na żywo online, na których jeszcze dokładniej możemy omówić wszelkie kwestie związane z techniką gry, czy innymi problemami. Oczywiście, kontakt indywidualny w tym temacie jest lepszą opcją, chociażby ze względu na to, że student, szybciej jest w stanie poczuć ten kluczowy „luz” w ciele czy dłoniach, aczkolwiek lekcje, czy kursy online też sobie z tym radzą.

Czy Wasze kursy dedykowane są tylko dorosłym, czy także dzieciom?

Na chwilę obecną kierujemy kursy gry na pianinie głównie dla osób dorosłych, co nie znaczy, że dzieci z nich nie korzystają. Jak najbardziej, dzieci, które chcą rozwijać swoje umiejętności gry, mogą brać udział w naszych kursach. Istotne jest jednak to, że w kursach zwracamy się bezpośrednio do osób dorosłych, więc gdy dziecko bierze udział w kursie, zazwyczaj potrzebna jest pomoc rodzica, który musi się wcielić w rolę studenta, oraz nauczyciela, aby dziecko mogło efektywnie się uczyć. Coraz częściej jednak zauważamy takie podejście, że rodzice dzieci, które już uczą się gry na pianinie, chcą pomóc swoim dzieciom w ich rozwoju, być dla nich jeszcze większym wsparciem w tej muzycznej przygodzie i sami podejmują naukę razem z naszymi kursami. Jak widać, każdy ma różne motywacje do nauki. 🙂

Załóżmy, że ktoś nie ma żadnego doświadczenia w grze na pianinie. Który kurs polecacie w takiej sytuacji?

Na pierwszy kontakt z instrumentem, zdecydowanie bezpłatny kurs – Zacznij Grać Na Pianinie. Ten kurs to taki elementarz początkującego. Przedstawiamy w nim naszą ideologię związaną z rozpoczęciem gry na pianinie. Aby zacząć, nie trzeba od razu uczyć się zapisu nutowego, czy zgłębiać wszystkich tajników teorii muzyki. Po kilku lekcjach studenci są w stanie grać swoje pierwsze utwory, będące ich własnymi improwizacjami. Jeśli już pierwszy kontakt z instrumentem będziemy mieć za sobą i okaże się, że pianino nie jest wcale takie straszne, to wtedy proponujemy kurs Pianino Od Podstaw, w którym już kompleksowo podchodzimy do nauki podstaw gry na pianinie, uczymy się grać pierwszych utworów z nut, zgłębiamy podstawy teorii muzyki, uczymy się gry akordami i tworzenia prostych, lecz pięknych własnych melodii.

___________

Muszę powiedzieć, że Dominika i Marek zaciekawili mnie swoim pomysłem na nauczanie online. Wierzę w ich projekt, bo te kursy nie są kolejnym tutorialem, który nie uwzględnia indywidualnych potrzeb ucznia. Jeśli więc myślimy o nauce gry na pianinie, ale nie wiemy czy jest to dla nas – taki kurs będzie dobrym sposobem, by to sprawdzić. Zachęcam do śledzenia Fanpage’a i profilu na Instagramie Szkoły Pianina, a także ich kanału na YouTube.

___________

Wszystkie zdjęcia by Szkoła Pianina

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *