Muzyczne zabawy,  Muzyka a rozwój dziecka,  Pomysły na zabawy,  Wszystkie wpisy

Zabawy rytmiczne — dlaczego są ważne w rozwoju dziecka?

Zabawy rytmiczne, inaczej rytmiczanki, czyli rytmiczny tekst lub wiersz bez melodii, odgrywają niezwykle istotną rolę w rozwoju dziecka na wielu płaszczyznach. Takie zabawy połączone z pokazywaniem lub grą na instrumentach sprawiają dziecku wiele frajdy, ale także pełnią funkcje edukacyjne i wspomagające rozwój różnych umiejętności. Oto kilka powodów, dla których warto zainteresować się wprowadzeniem Rytmiczanek do repertuaru zabaw.

Rozwój językowy

Rytmiczanki, zabawy rytmiczne zawierają proste, powtarzalne frazy, co ułatwia naukę języka poprzez powtarzalność. Dzieci uczą się nowych słów, zwrotów oraz poprawnej wymowy, a także rozwijają umiejętność składania zdań i rozumienia kontekstu. Najważniejszą rolę odgrywają tutaj rytm oraz umiejętne dobieranie słów do fragmentów muzycznych. Dzięki temu dzieci zapamiętują fragmenty rytmiczanek znacznie szybciej niż usłyszane zdania. Co więcej, potrafią powtarzać fragmenty ulubionych rytmiczanek nawet przez kilka miesięcy, cały czas utrwalając poznane słownictwo oraz struktury rytmiczne.

Rozładowywanie napięcia emocjonalnego

Kiedy komponuję zajęcia dla moich przedszkolaków, bardzo często wplatam rytmiczanki pomiędzy zabawy ruchowe. Dlaczego? Bo pozwalają na wyciszenie lub pobudzenie w zależności od tego, co chcę osiągnąć. Dzieci skupiają się na powtarzaniu słów oraz gestów, dzięki czemu są w pełni skoncentrowane. Wymyślane przeze mnie zabawy rytmiczne bardzo często zawierają przyspieszenia/zwolnienia lub elementy komiczne. Dzięki temu dzieci mogą się „wyżyć” i rozluźnić. Bardzo lubię obserwować ekscytację na ich twarzach, ale też rozluźnienie, które pojawia się w ciele. Wykonywanie rytmiczanek może pomagać dzieciom w radzeniu sobie ze swoimi emocjami oraz budowaniu więzi emocjonalnych z innymi.

Rozwój koncentracji uwagi oraz pamięci

Kiedy byłam mała, wszystkie wiersze, których trzeba było nauczyć się na pamięć, zamieniałam na piosenki lub rytmiczanki. Dzięki temu zapamiętanie ich zajmowało mi o wiele mniej czasu. Dzieje się tak dlatego, że dzięki rytmowi lub melodii dodajemy kontekst do słów, które mogą nie mieć dla nas znaczenia. Właśnie dlatego powtarzanie rytmiczanek jest tak skuteczne w rozwoju pamięci. Co więcej, zabawy rytmiczne z pokazywaniem wykorzystuje się właśnie z tego powodu przy pracy z osobami z demencją. W trakcie powtarzania słów oraz gestów musimy ukierunkować naszą koncentrację uwagi, więc jest to doskonałe ćwiczenie na skupienie, które możemy powtarzać np. pomiędzy innymi aktywnościami z dzieckiem.

Podzielność, czyli robimy kilka ćwiczeń jednocześnie

Wielozadaniowość w dzisiejszym świecie jest zdecydowanie przereklamowana (szczególnie u dorosłych), jednak utrzymanie podzielności uwagi przydaje się w naszym życiu przy bardzo wielu sytuacjach. Pomyślmy choćby o jeździe samochodem. Kiedy wykonujemy zabawy rytmiczne z pokazywaniem lub grą na instrumentach, przygotowujemy się do niezależnego kierowania częściami ciała. Najprostsze wypowiadanie słów z jednoczesnym klaskaniem rytmu jest nie lada wyzwaniem! Dla dzieci młodszych samo sterowanie maskotką w odpowiedni sposób w trakcie mówienia czy śpiewania jest bardzo rozwijającym zadaniem i warto wplatać je z nasze codzienne zabawy.

Rytmiczanki-Pokazywanki Mamy Rytmiczki – recepta na zabawę rytmiczną wspierającą rozwój dzi ecka

Zabawy rytmiczne, które są różnorodne, ale jednocześnie stanowią jedną całość, przemyślaną pod kątem rozwoju dziecka:

  • wspierają rozwój muzykalności i poczucie pulsu rytmicznego,
  • kształtują umiejętność powtarzania schematów rytmicznych,
  • pomagają rozwijać pamięć, koordynację i podzielność uwag,
  • wspierają rozwój mowy oraz będą idealną pomocą w usprawnieniu przetwarzania słuchowego. 

Poczujesz się pewnie, muzykując ze swoim dzieckiem

  • Szybko przekonasz się, że nie potrzebujesz spędzać długich godzin na poszukiwaniu wartościowych treści.
  • Nie musisz też przekopywać się przez cały internet.
  • Moje zabawy możesz mieć zawsze pod ręką – wtedy, gdy masz kilka minut na muzykowanie z dzieckiem.  

Kupując RYTMICZANKI-POKAZYWANKI Mamy Rytmiczki, zyskujesz dostęp do:

nagrań video z tematycznymi rytmiczankami (łącznie prawie godzina materiału),
e-booka „Rytmiczanki-pokazywanki” – przewodnik,
wersji mp3 i podkładów instrumentalnych.
Wszystkie pliki pobierasz na swój telefon lub inne urządzenia i możesz mieć je zawsze pod ręką.

Zobacz fragment Rytmiczanek-Pokazywanek

Te zabawy mają jakość (są edukacyjne, spójne, przyjemne dla ucha). Piosenki są w odpowiedniej tonacji dla dziecka, które się osłuchuje i może powtarzać. Podoba mi się ich tematyka. Głos jest przyjemny, akompaniament na wysokim poziomie. Twoje piosenki aktywizują, można je wykorzystać na wiele różnych sposobów, dodać ciekawy rekwizyt.

Joanna Kaźmierczak | @kreaska.inspiruje

Jak zawsze kawał świetnej roboty, bardzo dobra jakość, zróżnicowane tempo i charakter wierszyków <3 Jestem pewna, że dzieci będą zachwycone i wreszcie muzycznie doedukowane <3

Aleksandra Kazimierczak @ola_pedagog
rytmiczanki pokazywanki Mamy Rytmiczki
Kliknij, żeby dowiedzieć się więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *