Gra na instrumencie muzycznym stymuluje rozwój mózgu
Nie tylko u dziecka, u dorosłego również. Wiemy jednak, że im wcześniej zaczniemy naukę na instrumencie, tym większe zmiany zajdą w strukturze mózgu.
Trening muzyczny może zmienić strukturę mózgu
Może również poprawić pamięć długoterminową i prowadzić do lepszego rozwoju mózgu u tych, którzy zaczynają muzykować jako dzieci. Według nowych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Montrealu, muzycy są bardziej czujni umysłowo. “Im więcej wiemy o wpływie muzyki na podstawowe procesy sensoryczne, tym większy sens widzimy w zastosowaniu treningu muzycznego u osób, które mogą mieć wolniejszy czas reakcji (np. u seniorów) – stwierdził główny badacz, Simon Landry. Badacz odkrył również, że muzycy mają szybszy czas reakcji słuchowych, dotykowych i dźwiękowych. “Muzyka stymuluje mózg w bardzo silny sposób, ponieważ odbieramy ją w sposób emocjonalny.” – wyjaśnia neuropsycholog, Catherine Loveday z University of Westminster. Gra na instrumencie jest bogatym i złożonym doświadczeniem. Dzieje się tak dlatego, że podczas gry zachodzi integracja zmysłów wzroku, słuchu, dotyku oraz motoryki małej.
Badacze porównywali skan mózgu muzyków…
…z tymi, którzy nigdy nie grali na instrumencie. U tych pierwszych ciało modzelowate było większe. Podobnie było z obszarami związanymi z ruchem, słyszeniem i możliwościami wizualno-przestrzennymi. Początkowo badania te nie były w stanie określić, czy różnice te były spowodowane treningiem muzycznym, czy też różnice anatomiczne predysponują niektórych do zostania muzykami. Ostatecznie wykazano, że u dzieci odbywających 14-miesięczny trening muzyczny zaobserwowano silniejsze strukturalne i funkcjonalne zmiany w mózgu. Badania te dowodzą, że nauka instrumentu muzycznego zwiększa objętość materii szarej w różnych regionach mózgu, a także wzmacnia połączenia dalekosiężne pomiędzy nimi. Dodatkowe badania wykazują, że trening muzyczny może wzmocnić pamięć werbalną, rozumowanie przestrzenne i umiejętności czytania i pisania.
Czytaj: WYKORZYSTAJ TĘ WIEDZĘ I POMÓŻ SWOJEMU DZIECKU UCZYĆ SIĘ EFEKTYWNIEJ
7 dodatkowych zalet gry na instrumencie
- Granie na instrumencie wzmacnia pamięć i umiejętności czytania. Laboratorium Neuroscience Auditory Neuroscience na Northwestern University stwierdza, że jest to spowodowane tym, że muzyka i czytanie są ze sobą powiązane poprzez wspólne mechanizmy neuronowe i poznawcze.
- Naukowcy z McMaster University odkryli, że dzieci, które brały udział w zajęciach muzycznych, wykazują się lepszymi umiejętnościami wczesnego komunikowania się.
- Ci, co grają na instrumentach potrafią robić wiele rzeczy jednocześnie. Jak wspomniano powyżej, jest to spowodowane tym, że gra na instrumencie zmusza do integrowania wielu zmysłów jednocześnie.
- Muzykowanie zwiększa przepływ krwi w mózgu. Badania wykazały, że krótki trening muzyczny zwiększa przepływ krwi do lewej półkuli mózgu.
- Muzyka pomaga mózgowi wrócić do zdrowia. Muzykoterapię wykorzystuje się na przykład w pracy z pacjentami po przebytym udarze.
- Muzyka zmniejsza stres i depresję. Badania wykazały, że słuchanie muzyki zmniejsza niepokój (oczywiście zależy jakiej słuchamy muzyki…), a uczestniczenie w zajęciach muzykoterapii obniża poziom depresji i lęku.
- Trening muzyczny wzmacnia funkcję wykonawczą mózgu. Funkcja ta obejmuje krytyczne zadania, takie jak przetwarzanie i zatrzymywanie informacji, kontrolowanie zachowań, podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów. Trening muzyczny może poprawić i wzmocnić funkcję wykonawczą zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
A jako uzupełnienie – krótki filmik o tym jak gra na instrumencie korzystnie wpływa na Twój mózg 🙂
___________
Źródło arytkułu: https://www.inc.com/john-rampton/the-benefits-of-playing-music-help-your-brain-more.html