Dla rodzica,  O muzyce naukowo,  O muzyce naukowo,  Wszystkie wpisy

Sprawdź swoje muzyczne IQ!

Kolega podesłał mężowi. Mąż podesłał mi. “TEST YOUR MUSICAL IQ”… Że co?? Nawet nie wiedziałam, że coś takiego istnieje. Jeszcze się okaże, że moje IQ jest niskie i co wtedy? Może mi cofną dyplom…? 😉 Pół żartem, pół serio, ale sprawa jest intrygująca. Tak naprawdę połowa problemu to zrozumienie poleceń, dlatego jeśli macie ochotę ten test wykonać – przychodzę Wam z pomocą.

Po co komu taki test?

Test your musical IQ” to eksperyment, stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda, który ma na celu badanie ludzkiego umysłu. Poprzez konkretne zadania badacze sprawdzają czy dana osoba dostrzega różnice w melodii i harmonii. W głównej mierze chodzi tu o muzyczną intuicję, choć osoby z większym doświadczeniem mogą to potraktować jako ćwiczenie z kształcenia słuchu. Podczas wykonywania testu wypełnia się ankietę, w której określa się poziom swoich muzycznych umiejętności. Jest to brane pod uwagę podczas przyznawania finalnego wyniku testu. Tak więc osoba, która nie ma żadnego muzycznego doświadczenia i bazująca tylko na swojej intuicji może mieć takie samo muzyczne IQ, jak zawodowy muzyk.

Zanim wykonasz test

Tak jak pisałam – połowa sukcesu to zrozumienie pytań. Zapraszam Cię zatem, byś przeszedł przez ten test razem ze mną, by nie pojawiło się pytanie “Ale o co właściwie w tym chodzi??”. Wykonanie testu zajmie Ci około 15-20 minut. A więc:

  1. Przejdź do witryny: https://www.themusiclab.org/quizzes/miq
  2. Zaopatrz się słuchawki – będzie Ci łatwiej.
  3. Przeczytaj wstęp (lub pomiń, bo już Ci powiedziałam o co chodzi) i zaznacz, czy już wykonywałeś ten test.
  4. Ustaw głośność na odpowiednim dla Ciebie poziomie.
  5. Jeszcze tylko dwa krótkie pytania demograficzne i możemy zaczynać.

Jak zrozumieć polecenia

Test składa się z 3 zadań (mogą pojawić się w różnej kolejności):

Hearing melodies in music

Usłyszysz trzy melodie zagrane po kolei. Za każdym razem melodia wykonana będzie w innej tonacji. W praktyce wygląda to tak, że jest grana coraz wyżej. Jedna z melodii będzie inna od pozostałych (nie wszystkie dźwięki będą takie same). Twoim zdaniem jest wskazać, która z nich się różni. Uwaga! Nie chodzi o to, by porównywać drugą i trzecią melodię z pierwszą. Pierwsza też może być nieprawidłowa. Niektóre przykłady będą prostsze, inne bardziej skomplikowane. Jeśli nie jesteś pewien, zaznaczaj “na czuja”.

Hearing the beat in music

Usłyszysz ten sam fragment dwukrotnie. Do każdego z nich dołożono bit wybijany w rytm muzyki. Coś w stylu metronomu. Twoim zadaniem jest zorientować się, przy którym odtworzeniu bit jest dokładniejszy. Czasami wyraźnie słychać, że coś się “rozjeżdża”, ale przy niektórych przykładach trzeba się dobrze wsłuchać.

Hearing tuning in music

Usłyszysz dwukrotnie ten sam przykład muzyczny: wokal + warstwa instrumentalna. W jednym z nich wokal będzie lekko przesunięty względem instrumentów, tak jakby było nieczysto. Twoim zadaniem to wskazać, który przykład jest bardziej “rozstrojony”.

Potraktuj to jako zabawę

Na końcu eksperymentu dostaniesz punktację, która wskaże Twoje muzyczne IQ oraz pokaże porównanie względem innych uczestników. Nawet jeśli Twój wynik wyjdzie niski, nie martw się tym. Nie ma to dla Ciebie większego znaczenia. A jeśli wyszedłby ponadprzeciętnie wysoki? No cóż. Będziesz miał się czym chwalić na FB. 😉

____________
Kto z Was się skusił i zrobił test? Pochwalcie się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *