Dla rodzica,  Muzyka a rozwój dziecka,  Wszystkie wpisy

Z dzieckiem w filharmonii

Niektórzy uważają, że nie powinno się chodzić z dzieckiem do takiego miejsca jak filharmonia. Bo dzieci są głośne, przeszkadzają innym, a i tak nic z tego nie rozumieją. Okej, trzylatka nie zabrałabym na recital fortepianowy, ale już dla pięciolatka można znaleźć coś odpowiedniego. To, czy w przyszłości nasze dziecko będzie uczestniczyło w wydarzeniach kulturalnych zależy w dużej mierze od nas – rodziców.

Dziś poradnik dla tych, którzy rozważają pójście z maluchem do filharmonii po raz pierwszy. Na co się wybrać? W co się ubrać? Jak się zachować, gdy dziecko zacznie się nudzić? O tym w dzisiejszym wpisie.

Zacznij od domu

Jeśli nigdy nie słuchaliście razem Mozarta czy Chopina to raczej nie planuj koncertu muzyki poważnej w najbliższym czasie. Umuzykalnienie zawsze powinno zaczynać się w domu. Słuchajcie zróżnicowanej muzyki, pokaż dziecku fragment koncertu (np. takiego), proponuj dziecku zabawy muzyczne, śpiewajcie razem piosenki. Do świata muzyki warto wprowadzać dziecko stopniowo, a koncert muzyki poważnej to raczej high level.

Dobierz wydarzenie muzyczne do wieku dziecka

Pięciolatka raczej nie zabrałabym na koncert fortepianowy lub symfoniczny. Małe dzieci nie są w stanie długo wysiedzieć w miejscu, po kilkunastu minutach najpewniej się znudzą. Są jednak koncerty dedykowane młodszym słuchaczom. Teatr Wielki w Warszawie organizuje “Poranki muzyczne“, które są przeprowadzane w formie warsztatów. Filharmonia Warszawska proponuje “Koncerty dla małych melomanów” (od 3. do 12. roku życia). Warto zainteresować się ofertą przygotowaną dla dzieci zanim zdecydujemy się na prawdziwy koncert.

Poważny koncert – w jakim wieku?

Dużo zależy od dojrzałości dziecka, ale na dłuższy koncert można spróbować zabrać sześciolatka. Wydaje mi się jednak, że siódmy rok życia to najlepszy czas na rozpoczęcie przygody z filharmonią. Przygotuj dziecko na to wydarzenie odpowiednio wcześniej. Porozmawiajcie o tym na czym polega koncert, kto będzie grał, posłuchajcie nagrań koncertu, na który się wybieracie. Jest ciekawa aplikacja “Orkiestrownik“, w której możesz pokazać dziecku wszystkie instrumenty z osobna (nagrania znajdziesz też w poście o instrumentach).

Ubiór ma znaczenie

Odpowiednio wcześniej zastanówcie się co założycie na siebie na tę okazję. Podniesie to rangę wydarzenia, a dziecko dostrzeże różnicę między wyjsciem do filharmonii, a pojściem do kina. Oczywiście, jeśli to jest poranek muzyczny to nikt nie wymaga od Was formalnego stroju. Generalnie, nie ma obowiązku ubierania się elegancko. Jednak, jest to oznaką szacunku do wykonawców. Uważam, że warto pokazywać to dzieciom już od najmłodszych lat.

Co zrobić, żeby dziecko nie nudziło się w trakcie koncertu?

Załóżmy, że wybieracie się na koncert symfoniczny. Siedzenie i słuchanie nie leży w naturze wielu dzieci. Warto dać im różne zadania. Mogą wyobrażać sobie historie do każdego utworu, a po koncercie o nich opowiedzieć. Można próbować skupić się na tym, co grają konkretne instrumenty. Można też wyliczać ile razy odezwą się np. kotły czy harfa. Trzeba się jednak liczyć z tym, że za pierwszym razem dziecko może nie dać rady wytrzymać całego koncertu. Wtedy być może warto odpuścić i wyjść po pierwszej części. Za jakiś czas znów sprobujecie. Zmuszając dziecko do “wysiedzenia” całego koncertu, tylko je zrazisz do tej formy spędzania czasu.

Nie tylko filharmonia

Koncerty są często trudne w odbiorze dla dzieci. Może warto więc pomyśleć o balecie? W Teatrze Wielkim w okresie bożonarodzeniowym wystawiany jest “Dziadek do orzechów” P. Czajkowskiego. W zeszłym sezonie można było wybrać się na świetną baśń muzyczną “Bajko gdzie jesteś” autorstwa Pauliny Chmurskiej (teraz można obejrzeć w wersji online). Zawsze można wybrać się na musical. Oferta w dużych miastach jest spora. Na pewno znajdziecie coś dla siebie.

A może ktoś z Was był już z dzieckiem na koncercie muzyki poważnej? Jakie macie doświadczenia? Zastanawiam się, czy nie zacząć Wam podsuwać różnych wydarzeń artystycznych dla dzieci…🤔 Co Wy na to?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *