Muzyczne AUDIOZABAWY z Mamą Rytmiczką

Audiozabawy czyli…?

Muzyczne zabawy w formie ok. 10-minutowych nagrań – dla dzieci do 5. roku życia. Każdy odcinek jest przygotowany wokół konkretnej tematyki. Niektóre z zabaw dotyczą tego, co na co dzień otacza dziecko (kolory, kształty, cyfry, litery, nazwy części ciała itp.). Czasem wybieramy się na wycieczki, poznajemy odgłosy miasta, lasu, a nawet afrykańskiej sawanny…

Zabawy są sukcesywnie wstawiane na stronę. Śledź mój Fanpage i Instagram, by dowiedzieć się o nowych odcinkach.

Dlaczego audio, a nie video?

Nie ma co ukrywać, że wykonywanie ćwiczeń, które trzeba usłyszeć jest trudniejsze od tych, które ktoś pokazuje na ekranie. Właśnie to uważam za największą zaletę audiozabaw. Nasze dzieci od maleńkości otoczone są ekranami i często zatracają umiejętność uważnego słuchania. Słuch jest niezwykłym zmysłem, który pozwala człowiekowi nie tylko funkcjonować, ale też doświadczać piękna świata poprzez dźwięk. Dlatego też stymulowanie słuchu od najmłodszych lat jest niezwykle ważne. Bardzo często piszę o tym w moich wpisach i nie chciałam pozostać gołosłowna tworząc muzyczne zabawy dla dzieci.

Jak słuchać? Jak się bawić?

Do 1. roku życia – (nie wcześniej, niż w drugim m.ż.) nagrania traktujemy jako słuchową stymulację. Odtwarzamy maluchowi zabawy, śpiewamy, klaszczemy i obserwujemy jak dziecko reaguje na muzykę. Uwaga z głośnością! W zabawach występują też mocniejsze dźwięki, więc im młodsze dziecko, tym ciszej odtwarzamy nagrania.

2. i 3. rok życia – odtwarzamy nagrania i pozwalamy dziecku na swobodny ruch do muzyki. Możemy je zachęcać do śpiewania i wykonywania ćwiczeń.

Od 4. do końca 5. roku życia – w wieku trzech lat wiele dzieci ma już pierwsze doświadczenia z rytmiką w przedszkolu i może kojarzyć niektóre z muzycznych zabaw. Zachęcajmy dziecko do śpiewania, wykonywania ćwiczeń i zapamiętywania piosenek.

Za darmo?

Tak. Totalnie za darmo 🙂

Nagranie odcinków wymaga ode mnie jednak sporo pracy, więc jeśli korzystasz z nich i podobają Ci się – podziel się tą informacją ze znajomymi. Im więcej dzieci będzie słuchać moich audiozabaw, tym większą będę miała motywację, by tworzyć następne. 🙂

____________

Nagrania dedykowane są rodzicom oraz dzieciom do zabawy w domu. Nie udostępniam ich w formie plików. Wszystkie AUDIOZABAWY można odsłuchać jedynie na tej stronie.

LISTA AUDIOZABAW

 1. Kształty
 2. W lesie1
 3. Kolory
 4. Odgłosy miasta2
 5. Instrumenty3
 6. Przygoda na safari4
 7. Części ciała5

Ilustracje do audiozabaw

 1. Kształty – POBIERZ
 2. W lesie – POBIERZ
 3. Kolory – POBIERZ
 4. Odgłosy miasta – POBIERZ
 5. Instrumenty – POBIERZ
 6. Przygoda na safari – POBIERZ
 7. Części ciała – POBIERZ

________

 1. Odgłosy ptaków pobrane ze strony orangefreesounds.com/ Licencja CC BY-NC 4.0
 2. Odgłosy pobrane ze strony orangefreesounds.com/ Licencja CC BY-NC 4.0 / W audiozabawie wykorzystano fragmenty ze ścieżki dźwiękowej filmów: “Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” oraz “VaBank”
 3. Odgłosy pobrane ze strony freesound.org / Licencja CC BY 3.0
 4. Odgłosy pobrane ze strony freesound.org / Licencja CC BY 3.0
 5. W audiozabawie wykorzystano fragment “One note samba” w aranżacji Pabla Envera.