Albumy z muzyką dla dzieci,  Playlisty,  Płyty,  Wartościowa muzyka,  Wszystkie wpisy

Artystyczna piosenka dla dzieci + playlisty (YouTube i Spotify)

Macie już ode mnie playlistę z wartościowymi piosenkami dla dzieci. Przyszedł czas, żeby podzielić się z Wami kolejną. U mnie w domu playlisty działają jak podręczny zestaw ratunkowy. Wiemy, przy jakiej muzyce Ala się uspokoi, więc potrzebujemy mieć do niej dostęp natychmiast, bez niepotrzebnego szukania. Nie wiem czy Wasze dzieci też potrafią tak reagować na muzykę. Mówi się, że tonący brzytwy się chwyta, a skoro muzyka działa – korzystam, ile wlezie.

Czym się różni ta playlista od poprzedniej?

Skoro poprzednią playlistę nazwałam “Wartościowe piosenki dla dzieci“, a kolejną “Artystyczna piosenka dla dzieci” oznacza to, że ta druga nie jest wartościowa? Oczywiście, że nie! W tej pierwszej chodziło o to, żeby dziecko w łatwy sposób mogło powtarzać fragmenty piosenek. Miała to być jednak wartościowa muzyka, a nie midi + tani syntezator. Playlista “Artystyczna piosenka dla dzieci” zawiera utwory, których melodia często nie jest powtarzalna i nie wpada od razu w ucho. Jest ona trudniejsza w odbiorze i przygotowuje do słuchania poważniejszej muzyki (niekoniecznie klasycznej). Można powiedzieć, że to po prostu kolejny poziom trudności. Warstwa muzyczna jest bardziej skomplikowana, pojawiają się większe składy instrumentalne. Nie są one już tylko akompaniamentem, a opowiadają historię podobnie, jak melodia i tekst.

Dość gadania. Zobaczcie, co dla Was mam! Linki do playlisty, jak zwykle, na końcu wpisu.

“Lutosławski Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci.”

Sugerowaliście, że ten tytuł powinien pojawić się w playliście “Wartościowe piosenki dla dzieci“, ale ja specjalnie czekałam na utworzenie właśnie tej “Artystycznej”. Nie dziwi mnie, że tak wielu z Was zna ten album, bo jest to perełka wśród płyt z muzyką dedykowanej dzieciom. Dorota Miśkiewicz i grupa muzyczna “Kwadrofonik” stworzyli wyjątkowe aranżacje piosenek autorstwa Witolda Lutosławskiego, opartych na wierszach Juliana Tuwima. Wspaniałe jest to, że muzycy od początku nie chcieli podchodzić do tej muzyki infantylnie. Traktują młodego słuchacza poważnie i jest to dla mnie absolutny wzór do naśladowania w kwestii tworzenia piosenek dla dzieci.

“Bambukalambu”

Choć album ten powstał w roku 2011, ja odkryłam go szukając materiałów do tego wpisu. Ewę Bułhak znałam jako aktorkę, nie wiedziałam, że jest również wokalistką. Inspiracją do stworzenia tej płyty był spektakl “Zielone Zoo” grany w warszawskim Och-Teatrze. Piosenki zostały nagrane wraz z zespołem Ple Ple Band. Podczas wywiadu dla portalu qlturka.pl Ewa Bułhak została zapytana, czy teksty nie są zbyt poważne. Odpowiedziała: “Wierzę, że każdą z piosenek, które śpiewam na tej płycie, dziecko zrozumie.”. Zgadzam się z tym całkowicie! Często zapominamy, że dzieci są naprawdę mądre…

“Śpiewająca lokomotywa”

O “Śpiewającej lokomotywie” pisałam przy okazji słuchowisk dla dzieci (przeczytacie o tym TU). Znów mamy wiersze Juliana Tuwima w ciekawych opracowaniach wykonywanych przez solistów i orkiestrę symfoniczną. Muzyka jest dziełem Piotra Salabera. Od czasu do czasu odtwarzamy sobie całą płytę, słuchamy z Alą wierszy, choć jeszcze nie jest w stanie ich zrozumieć. Nic nie szkodzi. Słuchanie tak bogatego słownictwa przyczynia się do rozwoju mowy w przyszłości. Ciekawe wrażenie robi recytowana śpiewnie “Lokomotywa”. Wbiła mi się w głowę do tego stopnia, że czasem potrafię przypomnieć ją sobie podczas nocnego karmienia. Tutaj jednak wklejam link do “Pana Tralalińskiego”. Wiersz większości dobrze znany, z niełatwym do zapamiętania tekstem. Dzięki tej aranżacji może się to zmienić.

“Piosenki na okrągły rok”

Uwielbiam znajdować coś przypadkiem. Tak jak wcześniej znalazłam mało znaną grupę “Loulou&Lou”, tak przypadkiem trafiłam na “Piosenki na okrągły rok” przeglądając Spotify. Posłuchałam, spodobało mi się i jak po nitce do kłębka dotarłam na fanpage “Strefa dzieci“. Autorami piosenek są Kasia i Rafał Rokiccy. Mnie oczywiście od razu zachwyciły jazzowe aranżacje. Tak jak pisałam wcześniej – lubię, gdy muzycy traktują młodego słuchacza poważnie. Tekst dostosowany jest do dzieci, natomiast muzyka zadowoliłaby dorosłego. “Strefa dzieci” ma też swój kanał na YouTube, na którym znajdziecie więcej informacji o tej grupie muzycznej. Osobiście, czekam na kolejne kompozycje…

“Wasowski dzieciom”

Niestety, tej płyty nie posłuchacie na żadnej mojej playliście, ponieważ nigdzie nie jest dostępna. Chciałam jednak o niej wspomnieć. Dla tych którzy nie wiedzą – Jerzy Wasowski był członkiem znanego “Kabaretu Starszych Panów”. Zajmował się on jednak nie tylko pisaniem piosenek dla dorosłych, ale również dla dzieci. Album “Wasowski dzieciom” składa się z audycji, które zostały wyprodukowane przez Polskie Radio w latach 70. Na płycie znajdziemy kilka słuchowisk wypełnionych piosenkami skomponowanymi przez J. Wasowskiego. Liczę, że utwory te będą kiedyś dostępne do posłuchania w internecie. Jeśli się tak wydarzy – na pewno się o tym ode mnie dowiecie. Póki co, płytę można nabyć tutaj.

Na zakończenie – obiecane playlisty

Na YouTubeKLIK

Na SpotifyKLIK

___________

Który z tych albumów jest Wam znany? Jaką inną płytę mogłabym dołożyć do tego zestawu?

<<Już wkrótce kolejna playlista – tym razem z artystycznymi kołysankami!>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *