Muzyczne zabawy,  Niemowlęta,  Niemowlęta,  Pomysły na zabawy,  Wszystkie wpisy

5 sposobów na muzykowanie z niemowlakiem

Muzykowanie z niemowlakiem to nic trudnego. Chyba wszystkie maluchy uwielbiają klaskać i poruszać się w rytm muzyki. Mało tego – mogę się założyć, że często właśnie tak bawisz się ze swoim dzieckiem. Dokładnie to uwielbiam w muzykowaniu – może to robić każdy!

Dziś opowiem o pięciu prostych sposobach na rozwój słuchu i muzykalności u niemowląt. Znasz je bardzo dobrze, ale być może nie wprowadziliście w życie. Codzienna porcja takiego muzykowania dostarczy Wam dużo radości, a przy okazji będzie stymulowała słuch Twojego maleństwa i będzie wspomagała jego ogólny rozwój.

Śpiewanie dziecku

Nie tylko do snu, choć oczywiście to też jest ważne (o tym poczytacie w tym poście). Leci w radiu piosenka? Włącz się, niech maluch słyszy Twój głos. Śpiewaj, gdy dziecko siedzi na Twoich kolanach lub gdy leży obok Ciebie. Nie ma znaczenia którą piosenkę wybierzesz. Możesz nawet śpiewająco opowiadać co gotujesz na obiad. Zmiana wysokości Twojego głosu zainteresuje malca i być może po swojemu włączy się w śpiewanie.

Śpiewanie z dzieckiem

Ze śpiewaniem jest jak z nauką języka. Jeżeli dziecko nie będzie słuchać rozmów w języku angielskim – nie nauczy się go. Podobnie, jeśli maluch będzie słyszał, że śpiewasz – też będzie śpiewał. Świetnym sposobem jest prowadzenie muzycznego dialogu z dzieckiem. Na przykład – zaśpiewaj dowolną melodię na “la-la-la” w taki sposób, by przypominała zadane pytanie. Odczekaj i daj maluchowi odpowiedzieć. Być może na początku nie usłyszysz nic, a być może wyda z siebie głośne “aaa”. Ćwiczcie tak regularnie, jednak zawsze pozostawiaj dziecku czas na odpowiedź. Możesz też naśladować dźwięki, które wydaje niemowlę. Zachęcisz je w ten sposób, by powtarzało również po Tobie.

Słuchanie różnorodnej muzyki

Pamiętacie wpis “Jakiej muzyki powinno słuchać małe dziecko?”. Wyjaśniam w nim dlaczego słuchanie różnorodnej muzyki jest tak istotne. Kluczem jest słowo “różnorodnej”. Z tego powodu muzyka tzw. poważna jest uważana za najlepszą. Jest bardzo zróżnicowana pod względem obsady wykonawczej, stylistyk czy rodzaju brzmienia. Jednak nie oznacza to, że jeżeli nie lubisz słuchać muzyki klasycznej, musisz to robić! Wasze słuchanie będzie różnorodne również wtedy, gdy posłuchacie rocka, popu, jazzu czy dziecięcych (wartościowych) piosenek. Odbiór muzyki ma być przyjemnością. Jeśli będziesz robić coś na siłę, Twoje dziecko i tak to poczuje i zapewne podświadomie odrzuci.

Taniec

Przez pierwsze pół roku taniec z Alą był naszym sposobem na słuchanie muzyki (pisałam o tym więcej w tym poście). Dziecko odczuwa ruchy ciała rodzica, a rytmiczne kołysanie uspakaja je. Dla niemowlęcia jest to niezwykle przyjemne, bo przypomina doznania z brzucha mamy. Dobrym sposobem jest umieszczenie maluszka w chuście lub nosidle ergonomicznym. Dzięki temu taniec jest relaksujący również dla rodzica, bo nie musi dźwigać swojej pociechy. Bliżej dwunastego miesiąca życia możesz zaobserwować, że dziecko samo próbuje poruszać się w rytm muzyki. Dopinguj je w tym, gdyż tańcząc dziecko zwiększa świadomość swojego ciała i rozwija się fizycznie.

Baby body percussion

Body percussion oznacza “grę” na swoim własnym ciele. To między innymi klaskanie, pstrykanie czy klepanie o uda. Oczywiście niemowlę nie zrobi tego samodzielnie. Poniżej przedstawiam kilka przykładów w jaki sposób “grać ciałem” z niemowlęciem w leżeniu na plecach:

  • klep dłońmi malucha o jego brzuszek w dowolnym rytmie, mówiąc przy tym sylabę “bam” np. bam-bam-baam.
  • klaszcz dłońmi niemowlęcia mówiąc “kla-szczę, w_ry-tmie, klap, klap, klaap”.
  • nóżkami dziecka delikatnie uderzaj naprzemiennie o podłogę mówiąc “tup-tup-tuup”.

_____________

Jeśli interesują Was zabawy wspierające rozwój słuchu u starszych dzieci – znajdziecie je TUTAJ. A jakie Wy macie sposoby na muzykowanie ze swoją pociechą? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *