3-6 rok życia,  Dla dziecka,  Muzyczne książki i gry,  Wszystkie wpisy

2 gry muzyczne, które sprawdzą się w domu i w szkole

Planszówek w kategorii “muzyczne” jest jak na lekarstwo. Pamiętam, że szczególnie w szkole brakowało mi takich pozycji, które mogłyby urozmaicić zajęcia. Chętnie przedstawię Wam więc dwie gry typu “memory”, które z pewnością przydadzą się nauczycielom przedmiotów muzycznych, a także sprawdzą się jako domowa gra rodzinna.

A MEMORY GAME – muzyczne symbole

Gra jest w języku angielskim, ale tak naprawdę nie ma to znaczenia, bo jest to klasyczna gra pamięciowa, której podstawą są ilustracje – w tym przypadku 20 symboli muzycznych. Zasady są takie, jak w każdej innej grze memory: rozkładamy karty spodem do góry, odkrywamy dwie z nich. Jeśli pasują do siebie – są nasze. Jeśli nie, zakrywamy je z powrotem. Gracz, który zbierze najwięcej par – wygrywa.

W grach tego typu chodzi o to, by zapamiętać to, co widzimy na obrazku. Ja bym trochę utrudniła zadanie – za każdym razem, gdy odkrywamy dany symbol trzeba go nazwać. Jeśli ktoś nie czuje się pewnie w tym temacie niech się nie martwi, bo przygotowałam Wam ściągę. Możecie ją pobrać tutaj. W ten sposób nawet te osoby, które nie mają żadnego doświadczenia muzycznego, mogą choć trochę poszerzyć swoją wiedzę. (Wiem, że czasem wytłumaczenie symbolu może Wam niewiele mówić. W razie czego piszcie – postaram się wyjaśnić).

Gra pamięciowa “Muzyczne Symbole” do kupienia tutaj.

MEMORY – instrumenty

Kolejne memory, tym razem z instrumentami. Muszę powiedzieć, że taka pomoc bardzo przydałaby mi się na zajęciach audycji muzycznych. Uczniowie często mylą wygląd instrumentów i ich nazwy, a taka zabawa mogłaby pomóc w ich zapamiętaniu. Ilustracje podpisane są w trzech językach: polskim, angielskim i włoskim.

Wbrew pozorom gra wymaga uwagi, ponieważ na ilustracjach łatwo pomylić np. trąbkę z puzonem. Bardzo dobrze, bo dzięki temu musimy przyjrzeć się dokładnej budowie instrumentów. Dałam tę grę do wypróbowania kilku znajomym i okazało się, że wszyscy choć raz nadziali się na to, że kilka instrumentów jest podobnych do siebie. Finalnie zostawała w nich refleksja, że kontrabas różni się od wiolonczeli, a to oznacza, że gra ma walor edukacyjny.

Podoba mi się, że obrazki podpisane są w trzech językach. Myślę, że warto umówić się, że przy odkryciu każdej ilustracji, nazywamy instrument np. po włosku.

Gra Memory – instrumenty do kupienia tutaj.

_________

Jak Wam się podoba pomysł na muzyczne planszówki? Macie jakieś w swojej kolekcji?

_________

Wpis powstał we współpracy z księgarnią Alenuty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *